اين مركز در سال 1302 و تحت سرپرستي شهرداري همدان فقط براي پذيرش بيماران روانپزشكي  تاسيس گرديد و جزء يكي از اولين بيمارستانهاي اختصاصي روانپزشكي كشور مي باشد . از سال 1324 با حضور وقبول مسئوليت اداره بيمارستان  توسط پزشكي علاقمند در حوزه كاري روانپزشكي بناي بيمارستان مورد مرمت و توسعه قرار گرفت ودر سال 1335 طبق موافقت نامه اي بين وزارت كشور و وزارت بهداري مسئوليت بيمارستان به وزارت بهداري واگذار شد ودر آن سالها بود كه رسماً به مركز روانپزشكي بوعلي تغيير نام يافت .

 به ياد مرحوم محمدعلي فرشچيان راد مردي كه دلش دريا بود...

روزي كه در كسوت يك خير و نيكوكار تمام عيار پاي بر خاك همدان گذاشت تا با قامتي برافراشته كلنگ احداث بزرگ ترين و مجهزترين بيمارستان روان درماني غرب كشور را در اين شهر بر زمين بزند، هنوز كمتر كسي در ديار هگمتانه او را مي شناخت. به سان غريبي آشنا آمد اما خيلي زود آوازه جود و سخايش در همه جا پيچيد و نامش به نيكي بر زبانها چرخيد.

بزرگ‌ترین بیمارستان فوق‌تخصصی قلب و عروق غرب کشور با نام «مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی قلب و عروق فرشچیان » با همکاری خیر گرانقدر مرحوم  حاج محمد علی فرشچیان و در تاريخ 94/6/1 همزمان با سفر هیأت محترم دولت به استان  همدان و به دست ریاست محترم جمهور و مقام عالی وزارت متبوع  افتتاح و به بهره برداری رسید تا جوابگوی بیماران قلبی و عروقی استان همدان و غرب کشور باشد.

با توجه به پیشرفت مناسب ساختمان مرکز جامع سرطان به منظور راه‌اندازی فاز یک مرکز جامع سرطان تیمی در معاونت درمان وزارت بهداشت حاضر و اقدامات لازم برای خرید اولیه تجهیزات مورد نیاز انجام می‌شود.برای بیماران سرطانی یک طرح در شهرستان بهار با مشارکت خیران و با هدف راحتی خانواده‌هایی که فرزندانشان به سرطان مبتلا هستند بهره برداری شد.

به مناسبت میلاد یگانه منجی عالم بشریت امام عصر(عج) و نیز یادبود سالگرد خیر و نیکوکار زنده یاد حاج محمد علی فرشچیان فاز اول خوابگاه دانشجویان تحصیلات تکمیلی پزشکی به همت بنیاد فرشچیان در همدان بهره‌برداری شد.